Awards

Ray Stearns Memorial Coach of the Year (2012 0n)

2017 Chris Symons

2016 Kathryn Jaynes

2015 Tim McShane & Ronnel Riggs

2014 Melissa Ferguson & Adrian Giusti

2013 Adrian Giusti

2012 Dwain Davie

2011 David Zerna

2010 Denis Lockley

2009 Jo Maxfield

Player of the Year

 Male 2017 Robert Heyer
Female 2016 Sharna Thompson 

Male 2016 Joel Davie
Female 2016 Kylie McCauley 

Male 2015 Joel Davie
Female 2015 Kylie McCauley

Male 2015 Corey Davie
Female 2015 Sharna Thompson

Male 2014 Callum Barker
Female 2014 Sharna Thompson

Male 2013 Cameron Brown
Female 2013 Dimitria Jaynes

Male 2012 Callum Barker
Female 2012 Kylie McCauley

Male 2011 Craig CJ Johnson
Female 2011 Kylie McCauley

Male 2010 Corey Davie
Female 2010 Kylie McCauley

Male 2009 Corey Davie
Female 2009 Katelyn Brooks

Life Members

Phoenix Basketball is proud to honor the following people with the award of Life Membership to our club

Denis Lockley

Dwain Davie

Adrian Giusti

Chris Symons

Graham Fish

Michael King

John Jauncey

Sue Leedham

Paul Davie

Bob Smith Award

Hobart District Basketball Association (now known as Phoenix Basketball Club) was established in 1990 and Bob Smith was the inaugural Senior Men’s Vice President.

 

From that year until his passing in 1999 Bob led the way in commitment, passion and the number of volunteer hours he contributed to the club.  Over this period Bob raised thousands of dollars for the club – particularly through pub meat raffles. Every Saturday for the whole year Bob would sell tickets. Bob regularly came up with donations for other functions.

 

Bob also coached the Division 3 men’s team and was a major recruiter through his Hobart Technical College teams and his involvement in other rosters.  Bob was loyal and selfless and never stopped giving for the club.  Bob never sought recognition, his joy came through seeing the club grow and the players achieve on court success.

 

The Phoenix Basketball Club is proud to recognise Bob through the presentation of the Bob Smith Memorial Award for unselfish service to the club.

 

2017     Adrian Crespan & Allen Stennings

2016     Tim McShane

2015     Adrian Crespan

2014     Matt Hargrave & Jenny Sparks

2013     Jenny Sparks

2012     Adrian Giusti

2011     Rhys Hauler

2010     Kelsey Bond

2009     Sascha Stephens

2008     Danni Lockley

2007     Denis Lockley

2006     Michael Blake

2005     Phil Boulter

2017

U14 Boys Division 1 MVP Callum Boucher Coaches Award Jack Howlett
U14 Boys Division 3 Black MVP Cody Whittaker Coaches Award Callum Rogers
U14 Boys Division 4 Green MVP Jye-Kenneth Gunn Coaches Award Jacob Jackson
U14 Boys Division 4 White MVP Ben Crawford Coaches Award Owen How
U14 Girls Division 1 MVP Charlotte Turton Coaches Award Haille Cooper
U16 Boys Division 1 MVP Dominic White Coaches Award Locke Carmichael
U16 Boys Division 4 MVP Blair Dixon Coaches Award Mitchell Jones
U16 Girls Division 1 MVP Phoebe Clark Coaches Award Hannah Vinen
U16 Girls Division 2 MVP Olivia Wiggins Coaches Award Lydia McNamara
U18 Boys Division 1 MVP Noah Johnson Coaches Award Maksim Miles
U18 Boys Division 2 MVP Tyler Fitzpatrick Coaches Award Jack Gartlan
U22 Men MVP Sam Riewoldt Coaches Award Adan Wisby
Premier League Men MVP Robert Heyer Coaches Award Robert Inches
Reserver Men MVP Brad van de Kamp Coaches Award Adrian Giusti
Premier League Women MVP Kate Berry Coaches Award Britt Parker
Reserve Women MVP Natasha Shirley Coaches Award Clare Lapham 

2016

u14 BOYS Division 1 MVP Dominic White Coaches Award Luke Brown
u14 BOYS Division 2 Green MVP Liam Cowen Coaches Award Oskar Turner
u14 BOYS Division 2 MVP Jack Howlett Coaches Award Ryan Barker
u14 GIRLS Division 1 MVP Braiah Paul Coaches Award Eloise Dooley
u14 GIRLS Division 2 MVP Eliza Van de Kamp Coaches Award Zoe Gray & Sophie Ferguson
u16 GIRLS Division 1 MVP Ella Moore Coaches Award Olivia Ferguson
u18 BOYS Division 1 MVP Noah Johnson Coaches Award Dominic Watson
u18 BOYS Division 2 Black MVP Mitchell Jarvis Coaches Award Tyler Fitzpatrick
u18 BOYS Division 2 Green MVP Jordan Petryk Coaches Award Jack Gartlan
u18 GIRLS Division 1 MVP Clare Lapham Coaches Award Chloe Tassell
u20 BOYS Black MVP Nathan Beattie Coaches Award Joel Butcher
u20 BOYS Green MVP Jacob Bowerman Coaches Award Patrick Davis
u20 BOYS Rosny MVP Sam Riewoldt Coaches Award Denver Leigthon Kearney
Premier League Men MVP Joel Davie Coaches Award Jordan Hargrave
Reserver Men MVP Michael Sims Coaches Award Eden Psaila
Premier League Women MVP Kylie McCauley Coaches Award Sharna Thompson
Reserve Women MVP Clare Lapham Coaches Award Dimitria Jaynes

 

 

2015

u14 BOYS  Division 1 MVP Isaia Johnson Coaches Award Dom White & Jacques Barwick
u14 BOYS  Division 2 MVP Noah Howard Coaches Award Harry Williams & Locke Carmichael
u14 GIRLS Division 1 MVP Phoebe Clark & Zoe Cordwell
u14 GIRLS Division 2 MVP Goergia Enright Coaches Award Isla Dorney
u16 BOYS Division 1 MVP Noah Johnson Coaches Award Alex Speakman-Smith
u16 BOYS Division 2 MVP Rory O'Moore Coaches Award Zac Gorenc
u16 GIRLS Division 1 MVP Sharna Thompson Coaches Award Isabella Crespan
u18 BOYS Division 1 MVP Jacob Bowerman Coaches Award Isaac Saunders
u18 BOYS Division 2 MVP Dorian Williams Coaches Award Tim Westenberg
u18 GIRLS Division 1 MVP Dimitria Jaynes & Clare Lapham
u20 BOYS MVP James Brown Coaches Award George Bickers
Premier Mens MVP Corey Davie Runner up MVP Andrew Beattie
Mens Reserves MVP Paul Jarman & Bradley van de Kamp
Premier Womens MVP Eboni Collins Coaches Award Clare Lapham
Womens Reserves MVP Isabella Crespan Coaches Award Tash Shirley

 

 

2014

u14 BOYS  Division 1 MVP Jacques Barwick Coaches Award Liam Roach
u14 BOYS  Division 2 MVP Thomas Fewkes Coaches Award Cameron Williams
u14 GIRLS Division 1 MVP Felicia Di Carlo Coaches Award Olivia Ferguson
u14 GIRLS Division 2 MVP Victoria Goodwin Coaches Award Matilda Zogopoulos
u16 BOYS Division 1 MVP Lochie Boucher Coaches Award Light Suliman
u16 BOYS Division 2 MVP Bailey Taylor & Tyler Fizpatrick Coaches Award Ashley Roach
u16 GIRLS Division 1 MVP Natasha Shirley Coaches Award Jamie Symons
u16 GIRLS Divison 2 MVP Kristie Malone Coaches Award Emily Martin
u18 BOYS Division 1 MVP Heath Thompson & Jordan Hargrave Coaches Award  
u18 BOYS Division 2 MVP James Brown & Matt Clark Coaches Award  
u19 GIRLS MVP Dimitria Jaynes Coaches Award Aisling O'Driscoll
Mens Division 1 MVP Joel Davie & John Beattie Coaches Award Cameron Brown
Mens Division 2 MVP Adrian Giusti Coaches Award Cameron Brown
Mens Division 3 MVP Craig Midgley Coaches Award Jacob Doole
Womens Division 1 MVP Britt Parker Coaches Award Dimitria Jaynes
Womens Division 2 MVP Natasha Shirley Coaches Award Sarah Bodel
         

 

 

2013

u14 BOYS  Division 1 MVP Noah Johnson Coaches Award Lochie Boucher
u14 BOYS  Division 2 MVP Huon Douglas Coaches Award Oliver Walker
u14 GIRLS Division 1 MVP Ashley Roach Coaches Award Sophie Flack
u14 GIRLS Division 2 MVP Siobhan Smith Coaches Award Tori-Ann Stringer
u16 BOYS Division 1 MVP Jesse Maple Coaches Award Cooper Sparks
u16 BOYS Division 2 MVP Dylan Kaufman Coaches Award Bailey Taylor
u16 GIRLS Division 1 MVP Dimitria Jaynes Coaches Award Jamie Symons
u16 GIRLS Divison 2 MVP Bethany Pullen Coaches Award Aisling O'Driscoll
u18 BOYS Division 1 MVP Cameron Brown Coaches Award Heath Thompson
u18 BOYS Division 2 MVP Jacob Doole Coaches Award James Brown
u19 GIRLS MVP Natasha Shirley Coaches Award Dimitria Jaynes
u20 Boys MVP Damien Pace Coaches Award Gavin Shirley
Mens Division 1 MVP John Beattie Coaches Award Joel Davie
Mens Division 2 MVP Cameron Brown Coaches Award Josh Smith
Colts Division 3 MVP Jordan Hargrave Coaches Award Tim McShane
Womens Division 1 MVP Reagan Plunkett Coaches Award Eboni Collins
Womens Division 2 MVP Katie Blackwell Coaches Award Kaitlin Whittaker

2012

u14 BOYS  Division 1 MVP Corey Lovell Coaches Award Lochie Boucher
u14 BOYS  Division 2 MVP Tyler Fitzpatrick Coaches Award Jordan Bryan/Zac Gorenc
u14 GIRLS Division 1 MVP Natasha Shirley Coaches Award Jamie Symons
u14 GIRLS Division 2 MVP Monique Enright Coaches Award Sophie Flack
u16 BOYS Division 1 MVP Jordan Hargrave Coaches Award Dylan Heynes
u16 BOYS Division 2 MVP Callum Radcliffe Coaches Award George Broughton
u16 GIRLS Division 1 MVP Dimitria Jaynes Coaches Award Elana Watson
u18 BOYS Division 1 MVP Callum Barker/Damien Pace Coaches Award Cameron Brown
u18 BOYS Division 2 MVP Eden Psaila Coaches Award Jacob Doole
u18 GIRLS Division 1 MVP Shannen Strong Coaches Award Sophie Lee
Mens Division 1 MVP Andrew Beattie Coaches Award John Beattie
Mens Division 2 MVP Josh Smith Coaches Award Paul Jarman
Colts Division 3 MVP Tim McShane Coaches Award Jordan Hargrave
Womens Division 1 MVP Kylie McCauley Coaches Award Britt Parker
Womens Division 2 MVP Jodi Mather Coaches Award Kate Barker
Womens Division 3 MVP Emma Benson Coaches Award  

Pages